czwartek, 12 kwietnia 2012

Red Bull vel. Krating Daeng ... Prawdziwa historia

  Niedawno świat obiegła niemiła informacja. Mianowicie 17 marca 2012 roku w Bangkoku w wieku 90 lat zmarł Chaleo Yoovidhya, jeden z właścicieli Redbulla oraz twórca receptury tego napoju. Tym krótkim tekstem chcieliśmy przybliżyć wam choć odrobinę historię tej legendarnej marki.

Założyciel Red Bulla, Dietrich Mateschitz studiował na Uniwersytecie
 Wiedeńskim 10 lat. Po ukończeniu studiów szybko awansował na stanowisko dyrektora marketingu w firmie Blendax (niemieckiego producenta pasty do zębów). Podczas jednej ze służbowych wypraw do Tajlandii spróbował napoju energetycznego Krating Daeng (Czerwony bizon). Napój ten był produkowany od lat siedemdziesiątych przez firmę TC Pharmaceutical, założoną w 1962 roku przez Chaleo Yoovidhya, który był również ojcem jego receptury. Mateschitz postanowił ściągnąć napój do Europy, jednak zmienił nazwę z "Czerwonego bizona" na "Czerwony byk" (byk to znak zodiaku Mateschitza).
W 1984 roku Dietrich Mateschitz założył wraz z Yoovidhya w Austrii firmę Red Bull GmbH. Obaj włożyli po 500 000 dolarów na rozruch firmy, a udziały podzielili na trzy części: 49% udziałów w firmie ma Dietrich Mateschitz, tyle samo ma Chaleo Yoovidhya, a 2% ma syn Chaleo Chalerm. Red Bull został wprowadzony do sprzedaży w Austrii w 1987 roku i miał skład zbliżony do Krating Daeng. Wygląd puszki, nie zmienionej do dziś, zaprojektował brytyjski grafik Tom Baum.
Badania, jakie zlecił Mateschitz przed wprowadzeniem na rynek, wykazały, że: "Ten produkt to katastrofa, ludzie nie zaakceptują jego smaku, logo ani nazwy". Początkowo Red Bull nie został dobrze przyjęty; pojawiały się plotki na temat pochodzenia składników Red Bulla oraz protesty rodziców przeciwko tego typu napojowi. Jednak dzięki kampanii reklamowej, już w 1988 roku firma sprzedała ponad milion puszek napoju. Red Bull pojawił się poza granicami Austrii w roku 1992 roku na Węgrzech i w Słowenii, w 1994 r. rozpoczęto sprzedaż w Niemczech, w roku 1995 w Polsce, a w roku 1997 w Stanach Zjednoczonych. Dziś Red Bull sprzedawany jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

Red Bull był lub ciągle jest zabroniony w sprzedaży w Danii, Norwegii, Urugwaju oraz Islandii z
powodu wysokiej zawartości tauryny i kofeiny - w krajach tych sprzedaż została ograniczona do aptek. Na dzień dzisiejszy niektóre z tych krajów wycofały wspomniane zakazy. Jednak Szwedzka Narodowa Administracja Żywności ostrzega, że nie powinno się mieszać tego napoju z alkoholem oraz pić go po ciężkim wysiłku fizycznym.
Tyle o tym napoju mówi Wikipedia
Na stronie Red Bulla możemy znaleźć informację, że od 1987 roku wypito około 30 miliardów puszek Red Bulla; ponad 4,2 miliarda w samym 2010 roku. Dodatkowo nie wiem czemu, ale we wszystkich oficjalnych materiałach pomijany jest Chaleo Yoovidhya. Cała chwała przypisana jest jego wspólnikowi Dietrichowi Mateschitz, który w zetknąwszy się z tego rodzaju napojami (nota bene cieszącymi się już dużą popularnością na Dalekim Wschodzie), siedząc przy barze w hotelu Mandarin w Hongkongu, wpadł na pomysł wprowadzenia tych napojów na rynki innych kontynentów. W 1984 roku Mateschitz założył firmę Red Bull, opracował recepturę produktu i jego wyjątkową strategię marketingową; w 1987 roku Red Bull Energy Drink pojawił się na rynku austriackim ... Od tego momentu obie historie biegną już jednym torem.... 

Źródła informacji: 
Wikipedia
Redbull.pl

3 komentarze:

  1. Ciekawa historia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. czyli nie do końca można wierzyć siostrze wikipedia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tutaj i Red Bull do końca nie jest szczery. Prawda jak zawsze gdzieś leży po środku. Dziwne dlaczego Red Bull który tak bardzo dba o swój wizerunek nie odniósł się do tego co jest napisane w Wiki??

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...